bakory_kostarika.jpg

Aktivní dovolená

Hledej:

GoogleTranslate

Policie ČR

PolicieCR

Pomněnkový den – Mezinárodní den pohřešovaných dětí.

Dne 25. května si každoročně připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí, známý též jako Pomněnkový den. Tento významný den je věnován dětem, které se z různých důvodů nevrátily domů, a zároveň slouží jako důležitá preventivní připomínka pro celou společnost.

Pomněnka, drobná modrá květina, se stala symbolem tohoto dne jako tichá prosba: „Nezapomeňte na mě.“ Ať už jde o děti, které zmizely před týdnem, nebo před desítkami let, nikdy bychom neměli ztratit naději a zájem o jejich osudy.

Trocha historie

Pomněnkový den byl poprvé vyhlášen v roce 1983 v USA poté, co zmizel šestiletý Etan Patz. Jeho případ vyvolal celonárodní debatu o bezpečnosti dětí a stal se impulzem k vytvoření rozsáhlých databází pohřešovaných osob. Od té doby se tento den rozšířil po celém světě.

Prevence je klíčová

Pohřešování dítěte je vždy mimořádně závažná situace. Proto Policie České republiky klade velký důraz na prevenci, která může předejít těmto tragickým událostem. Doporučujeme rodičům, školám i široké veřejnosti následující preventivní opatření:

• Učte děti zásadám osobní bezpečnosti – a to už od útlého věku. Dítě by mělo vědět, že se nemá svěřovat cizím osobám, nesmí s nikým odcházet bez vědomí rodičů a mělo by se v krizových situacích obrátit na důvěryhodného dospělého.

• Komunikujte pravidelně – ptejte se dětí, kde a s kým tráví čas. Budujte s nimi důvěrný vztah, ve kterém se nebudou bát svěřit, pokud se něco děje.

• Uchovávejte aktuální fotografie – v případě pohřešování může rychlá identifikace výrazně napomoci pátrání.

• Využijte krizovou linku 116 000 – tato bezplatná linka funguje v celé EU a je určena pro nahlašování pohřešovaných dětí i poskytování pomoci rodinám.

Role veřejnosti

Policie České republiky apeluje na občany, aby nebyli lhostejní. Sdílení informací o pohřešovaných dětech, včasné nahlášení podezřelého chování nebo osob, a celková pozornost veřejnosti může být v mnoha případech rozhodující.

Na webových stránkách https://www.societyforall.cz/karta-kid jsou k dispozici tzv. KID karty. Tyto karty poskytují vodítka k identifikaci ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Jsou určeny pro veřejnost, pro rodiče, ale také pro profese, které mohou přijít do kontaktu s ohroženými dětmi. Popisují postup, jak v případě ohrožení dítěte zajistit jeho ochranu v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy.

Pomněnkový den nám připomíná, že každé dítě má právo být v bezpečí a doma, a že jako společnost máme povinnost chránit ty nejzranitelnější.

kpt. Bc. Zuzana Churaňová

krajská koordinátorka prevence kriminality

 

0
0
0
s2sdefault

www.touzim.cz  www.becovskabotanicka.cz  www.krajzivychvod.cz  www.skoky.eu  www.biofarmabelina.cz